Eesti English Русский
  

Kasulik teada

Müofastsiaalse valu ennetamine.

Trigerpunktidest lähtuvate vaevuste tekkimise või taastekke vältimiseks tuleb hoida lihased heas seisukorras – pakkuda neile regulaarselt mitmekülgset tegevust, vajalik on nii jõu- kui ka vastupidavustreening, ning teha venitusharjutusi. Vältida lihaste ja kogu organismi ülekoormamist ning vigastusi. Jõu- ja venitusharjutuste juures tuleks jälgida tasakaalu vastastoimeliste lihaste vahel.

Igapäevaste tööde ja tegevuste juures on oluline jälgida, et keha hoiak või asend oleks selline, mis tagab tugi-liikumiselundkonna jaoks võimalikult optimaalse koormuse jaotumise. Kui esinevad rühihäired, lihaste tasakaalutus ehk düsbalanss, siis tuleks need seisundid kõrvaldada kui vaevuste võimalikud algpõhjused.

Loomulikult on oluline toituda mitmekülgselt, et organism oleks piisaval määral varustatud vitamiinide ja mineraalainetega. Vältige ületöötamist, õppige toime tulema negatiivsete emotsioonide ja üleliigse stressiga, tagage endale võimalus kosutavaks uneks ja puhkuseks. Kõigele eelnevale lisaks on kindlasti kasulik aeg-ajalt ka massaažis käia…

Peale massaaži on soovitatav juua vett. Massaaži käigus ja selle järgselt toimub kudedest intensiivne ainevahetusjääkide väljutamine vereringesse. Seetõttu võivad mõned kliendid peale esimesi seansse tunda peavalu ja väsimust. Suurem vedeliku kogus aitab vabanenud jääkainete hulga organismist neerude kaudu kiiremini välja viia ning seeläbi järelnähtusid leevendada.

 

Soovitatav kirjandus

Jalak R., Neissaar I. Jõu- ja venitusharjutusi igaühele. 6., täiendatud trükk. Tallinn, 2006.
Jalak R., Rannama L. Terviseriskid lihastreeningus. Tallinn, 2004.
Hermlin K. Kehahoiu ABC. Tartu Ülikooli Kirjastus, 2001.
Saarma R. Terve selg ja terve kael. Sünnimaa, 2006.
Sutcliffe J. Seljavaludest priiks. Koolipri, 2001.
Sutcliffe J. Tugeva selja harjutusi. Koolibri, 2007.
Liukkonen I., Saarikoski R. Terved jalad. Medicina, 2008.
Jalak R. Tervise treening. Tallinn, 2006. 2., täiendatud trükk, 2007.                                                                        

Fogelholm M., Vuori I. (toim.) Tervislik liikumine. Medicina, 2007. 

Weineck J., Jalak R. Kehalised võimed ja organism. 2008.
Männik G. Spordivigastused. Huma, 2008.

Ylinen J. Venitusteraapia. Rannama L. (toim.) Krisostomus, 2009.