Eesti English Русский
  

Korduma kippuvad küsimused

 Kas massaaž on valus?

Massaaži valulikkus sõltub sellest, millises seisundis on mõjutatavad koed ning milliseid meetodeid nende mõjutamiseks kasutatakse. Ülepinges lihaste efektiivseks lõõgastamiseks on vajalik avaldada piisaval määral survet neis asetsevatele pingekolletele (trigerpunktid), mis võib olla teataval määral valulik. Loomulikult, massaaž ei tohiks olla liigselt valus. Oluline on anda tagasisidet.  Et ma teaksin, millisel viisil probleemseid koestruktuure mõjutada. Teatud juhtudel on esialgu võimalik avaldada vaid väga kerget survet.

Iga inimene ise otsustab, millist valu ta on nõus massaaži käigus taluma. Valukartlike klientide puhul tuleb lihtsalt kasutada neile sobivaid tehnikaid. Enamasti nimetavad kliendid massaažiga kaasnevat valutunnet n-ö heaks valuks.


Aga räägitakse ju, et massaaž ei tohi valus olla?

See jutt käib eelkõige üldlõõgastava ehk stressimaandava massaaži kohta, kus kasutatakse vaid pindmiseid võtteid ning lihaseid mõjutatakse vähesel määral. Sama kehtib ka näiteks lümfimassaaži puhul, mis lihasteni üldse ei ulatugi.

Üldtervendav massaaž võib teataval määral valulik olla, kuna seal on kasutusel klassikalise massaaži kogu võtetevalik. Rääkimata spordimassaažist või lihastele suunatud ravimassaažist, mille eesmärk on vaevus kõrvaldada, mitte pakkuda vaid ajutist leevendust. Loomulikult ei ole tarvis tekitada asjatut valu. Näiteks koestruktuuride seisundile mittevastavate, liiga tugevate ja kiirete liigutuste või võtetega. Eelnevast ei maksa teha ka järeldust, et massaaž peabki kindlasti valus olema, et sellest kasu oleks. See on jällegi üks väärarusaam.

 Mitmest korrast üks massaažikuur koosneb? 

Massaažikuuri pikkus sõltub probleemi tõsidusest ning eesmärgist, mida soovite saavutada. Umbkaudse kordade arvu saan öelda siis, kui olen hindanud Teie lihaste seisundit. Väiksemate probleemide puhul piisab tavaliselt kuni viiest korrast. Lihaste kroonilise ülepinge ning jäigastumise puhul on tõenäoliselt vajalik umbes kümne seansi läbimine. Komplitseeritud seisundite korral on vajalikku teraapiaseansside arvu väga raske ette ennustada. Mida kauem on probleem kestnud ja süvenenud, seda pikemaks võib kujuneda ravi kulg. Näiliselt sarnase probleemi kõrvaldamiseks võib erinevate inimestega kuluda erinev aeg. Sageli valu taandub juba peale esimest seanssi, või ka selle ajal, vaevuste tekkimise põhjuse kõrvaldamine nõuab tavaliselt siiski rohkem aega.

Kui sagedasti peaksid massaažiseansid toimuma?

Sõltub sellest kui kiiresti Te soovite, et paranemisprotsess toimuks. Kui kiiret pole, siis võib käia kord nädalas. Kui soovite võimalikult kiiret paranemist, siis võib teha ka kolm seanssi nädalas. Optimaalne sagedus oleks umbes kaks korda nädalas. Midagi ei ole katki kui mõni veidi pikem paus sisse jääb.

Kas siis ei olegi mõtet massaaži tulla, kui kuskilt ei valuta?

Minu praktika jooksul  on selgunud massaaži käigus sageli, et klientidel, kes olid eelnevalt eitanud valude olemasolu, esinesid siiski mitmel pool lihastes valulikud pingekolded. Ning neile meenus, et siiski on aeg-ajalt mõned kohad ka valutanud. Enamikul inimestel leidub lihastes latentses ehk varjatud olekus trigerpunkte, mis aeg-ajalt vallandavate faktorite toimel aktiviseeruvad ning hakkavad tekitama otsest valu või muid vaevusi. Kui antud faktorite (nt külm tuul, akuutne psühholoogiline või füüsiline stress, üleväsimus jm) toime lakkab, siis enamasti mõnede päevade jooksul otsesed vaevused taanduvad. See tähendab, et aktiivsetest trigerpunktidest saavad taas latentsed, mis tekitavad valu vaid siis, kui neile survet avaldada. Latentsed trigerpunktid ei tekita küll otseseid vaevusi, kuid võivad häirida lihase normaalset talitlemist ning on valmis iga hetk uuesti aktiviseeruma. Heas seisundis lihas on hea toonuse ja ühtlase konsistentsiga ning selles puuduvad valulikud pingekolded või tihkenemised.

 

 

 Kui sageli peaks üldse massaažis käima? 

Üldtervendavat massaaži soovitatakse võtta umbes kümnest korrast koosnevate kuuridena, umbkaudu kaks korda aastas, ning kuuride vahelisel ajal vastavalt soovile. Vajadus massaaži järele on siiski individuaalne, sõltudes erinevatest asjaoludest. Te peate lihtsalt oma vahetu kogemuse põhjal leidma enda jaoks optimaalse massaažis käimise sageduse. Massaaž ei saa asendada küllaldast liikumist ja kehalisi harjutusi, see saab olla vaid täiendavaks abivahendiks hea enesetunde ning tervise kindlustamisel.