Eesti English Русский
  

Massaazi vastunäidustused

 

Kuna iga juhtum on erinev ning nõuab eraldi hindamist, siis ei ole paljude haigusseisundite juures võimalik täpselt öelda, millisel määral massaaž on vastunäidustatud – kas täielikult või lokaalselt, või peab massöör lihtsalt arvestama teatud asjaoludega ning kohandama osutatava massaažiseansi vastavalt konkreetse probleemi olemusele. Üldiselt vastunäidustatud seisundite puhul võib siiski teatud juhtudel massaaž olla võimalik – näiteks kui massöör omab vajalikku ettevalmistust, kui see toimub meditsiinispetsialistide juhendamise all või üldise rehabilitatsiooniprotsessi koostisosana. Enamikul juhtudel on tegemist lokaalse või suhtelise vastunäidustusega. Kahtluste korral on alati võimalik ja ka soovitatav konsulteerida arstiga.

 Üldine ehk täielik vastunäidustus

Siia kuuluvad kõik akuutsed seisundid, mis vajavad viivitamatut meditsiinilist sekkumist – nt südamelihase infarkt, insult e ajurabandus, äge neeru-, maksa-, südame- või hingamispuudulikkus jm.

Kõik akuutses faasis, palaviku ja muude üldnähtudega kulgevad haigusseisundid.

Nakkushaigused, akuutsed põletikulised haigused, aordi aneurüsm või selle kahtlus, verejooksud, tugev astmahoog või üksteisele järgnevate astmahoogude seisund (status asthmaticus), epilepsiahoog või status epilepticus.

Kroonilistest haigustest on vastunäidustatud kaugelearenenud ateroskleroos, väga kõrge või ebastabiilne vererõhk, hemofiilia (kergematel juhtudel massaaž võimalik arsti loal), maksapuudulikkus, kaugelearenenud krooniline neeru-, südame- või hingamispuudulikkus.

Paljude nahahaiguste vastunäidustatus (täielik või lokaalne) sõltub nende paiknemisest, ulatusest, akuutsusest, üldsümptomite avaldumisest – vajadusel konsulteerida arstiga. Massaaž on täielikult vastunäidustatud nt sügeliste, erüsiipelase ehk roospõletiku, impetiigo, erinevate nahahaiguste ägedakujuliste ja ulatuslike löövete puhul.

Massaaž on vastunäidustatud, kui esineb vähkkasvaja kahtlus ning diagnoos veel puudub. Diagnoositud pahaloomulise kasvaja puhul otsustab raviarst, kas massaaž on mingisugusel moel võimalik ning annab vajalikud juhised. Täielik vastunäidustus kehtib kergesti metastaase andvate vähkkasvajate puhul, kui haigus ei ole jõudnud pöördumatusse faasi. Viimasel juhul võib vastavalt patsiendi seisundile kohandatud massaažiteraapia aidata leevendada kaasnevaid vaevusi. Üldkehtiv arusaam, et igasuguse vähkkasvaja puhul on igasugune massaaž absoluutselt vastunäidustatud, on hakanud viimastel aastatel muutuma. 

Lokaalne ehk osaline vastunäidustus

Akuutsed põletikulised protsessid (üldnähtude olemasolu korral ka täielik vastunäidustus), põletikuliste liigeshaiguste ägenemisperioodid (võib olla ka täielik vastunäidustus), akuutne neuriit, song, akuutses faasis vigastused, naha terviklikkus häirunud, külmunud koed, hiljutine põletus, diagnoosimata moodustis kudedes, implantaat ehk võõrkeha kudedes, veenilaiendid ehk varikoos.

Põletikulised protsessid, diski prolaps ehk lülivaheketta väljasopistus (ei tohi kõrvaldada kaitsvat lihasspasmi), väiksemate operatsioonide järgselt, vigastuste järgselt, luumurd (vahetult peale kipsi eemaldamist), myositis ossificans ehk luustuv lihasepõletik, ödeem ehk turse, karootissiinuse sündroom, lüliarteri sündroom, kolmiknärvi neuralgia, tundlikkushäired, lõtv täielik või osaline halvatus, kroonilised põletikulised liigeshaigused, liigeste ebastabiilsus või hüpermobiilsus, kroonilised seedeelundkonnaga seotud haigused, menstruatsiooni ajal, abordi või sünnituse järgselt. 


Tromboflebiit ehk trombist tingitud veenipõletik või selle kahtlus, flebotromboos ehk süvaveenide tromboos või selle kahtlus, aneurüsmid. Kõikide eelmainitud seisundite puhul võib kehtida ka täielik vastunäidustus, sõltuvalt asukohast.


Nahahaigustest on massaaž lokaalselt vastunäidustatud nt akne, kliiketendustõve ja psoriaasi kollete piirkonnas ning nakkuslike nahahaiguste üksikute piiritletud kollete puhul. Viimased võivad teatud juhtudel olla ka täielikult vastunäidustatud.

Paljud lokaalsed vastunäidustused võivad oluliselt häirida massaažiteraapia terviklikkust ning tõhusust. Seetõttu on alati, kui võimalik, parem oodata kuni haiguslik seisund või selle ägenemisprotsess on möödunud.

 

Massööri on vajalik teavitada, kui tarbitakse mingisuguseid ravimeid. Intensiivsemad võtted on vastunäidustatud näitekst antikoagulantide (vere hüübimist takistavad ained) ja põletikuvastaste ravimite puhul – verevalumite teke hõlbustunud. Kui võtta valuvaigistit vahetult enne massaaži, siis valu tajumine ei pruugi olla enam adekvaatne, sama võib kehtida põletikuvastaste ravimite puhul.